2016. március 4., péntek

Lauren Beukes: Moxyland


Vágod, mi folyik a világban? Azt hiszed, tudod, kié a valódi hatalom? Rohadtul fogalmad sincs róla. A Moxyland félelmetesen hiteles thriller a technológiai fejlődésről és az általa felemésztett szabadságról. Beukes Fokvárosának sokszínű világában underground mozgalmárok csapnak össze génmódosított harci kutyákkal, és feltörekvő celebek adják el reklámfelületnek a testüket nanotechnológiai designerdrogokért cserébe. Kendra, egy művészeti iskoláról kibukott fotós kísérleti marketingprogramra jelentkezik; Lerato, az ambiciózus programozó titkon át akar igazolni a multicégtől, amelynek dolgozik; Tendeka, a forrófejű aktivista egyre veszedelmesebb akciókat szervez, és Toby, a sármos blogger rájön, hogy a videojátékok, amikkel pénzért játszik, sokkal több mindent rejtenek, mint amit a látszat mutat… Négy fiatal története fonódik össze egy olyan világban, ahol a virtuális identitás legalább olyan fontos, mint a valódi. A lekapcsolás a rendszerről rosszabb a börtönnél is, valakinek mégis szembe kell szállnia a Kormányzat Rt-vel – kerül, amibe kerül.


Nem szoktam foglalkozni az írók életével, de ennél a könyvnél mégis utána olvastam egy kicsit.

Beukes 1976-ban született a Dél-afrikai Köztársaságban, így átélte az országában történő változásokat. A faji megkülönböztetés fokozatos megszűnését, Mandela elnökké választását. Az országban hatalmas a szegénység, a társadalmi egyenlőtelenség, és az AIDS járványszerű mértékeket öltött. A könyv is ezekkel a problémákkal foglalkozik.

A könyv csak belevág a történetbe, nincs semmi bevetés, előzmény, és ez a végére is igaz. Nekem ez nem tetszett, elég nehezen értettem meg, hogy ki-mit-hogyan… és a szereplőket se igazán lehetett megismerni-megszeretni, részben emiatt.

A könyv 4 különböző társadalmi rétegből származó ember életének egy szakaszát mutatja meg, és a fő témája, hogy hogyan viszonyulnak a társadalmai berendezéshez, tűrik, lázadnak, megpróbálják jobbá tenni…..

A problémám ezzel a könyvel, az volt, hogy engem ez a téma, így nem érdekel. Érdekelhetne, ha ez jobban ki lett volna dolgozva, ha jobban megismerhettük volna a szereplőket, és nem csak típusok lettek volna, ha a világ is jobban ki lett dolgozva, leírva. Szerintem magában ez kevés volt, hasonló mondanivalója rengeteg könyvnek van és nincs benne semmi újdonság. Az eleje-vége nélküliség se tetszett.


Ha például a könyv csak Kendra életét dolgozta volna fel, nekem sokkal jobban tetszett volna. Így is megismerhettük volna a világot, a problémáit, akár a többi társadalmi réteget  és azok problémáit, menekülési kísérleteit. Toby részeit kifejezetten utáltam olvasni, biztos kellemes ujjgyakorlat volt az írónőnek, de nekem fájdalmas volt olvasni ezt a stílust, sokkal kevesebb elég lett volna belőle. Tendeka elviselhető volt, és Leratoban látom a fantáziát, de így ő is keveset hozott nekem.


Poster for launch of Moxyland Soundtrack




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése